Balkon a terasa orientovaná na jih: Jaké rostliny zvolit

Pokud máte terasu, lodžii nebo balkon orientovaný na jih, zřejmě se vám splnil sen. Můžete se v tomto prostoru slunit a načerpávat potřebnou sílu. Vhodně zvolené květiny jsou pak jasným základem pro úspěšné pěstování a krásu. Jaké rostliny tedy na balkon patří?

Bylinková zahrádka

Na jižním balkónu se bude skvěle dařit zejména bylinkám, na které jste zvyklí z dovolené ve Středomoří. Vysaďte si voňavé levandule, krásné aromatické rozmarýny, užitečnou šalvěj nebo dobromysl a tymián. Pokud se chystáte v létě dělat osvěžující nápoje, chybět samozřejmě nesmí ani máta. Všechny tyto bylinky jsou pro pěstování nenáročné a vyhovuje jim i slunné stanoviště. Jako bonus dostanete přirozenou ochranu vašeho balkónu před nepříjemným hmyzem. 

Vlastní zelenina

I na obyčejném balkóně můžete sklízet vlastní zeleninu. Na jižně orientovanou terasu nebo balkón se skvěle hodí například rajčata a papriky. Pohlídejte si, aby nádoby, do kterých je umístíte, měly možnost odtoku přebytečné vody. Obzvláště papriky nemají rády přelití. Základem bohaté sklizně je výživný substrát určený pro pěstování zeleniny. Pak už stačí jen občas rostliny vyvázat a zaštipovat výhonky. Nic víc, než trochu vody už vaše rostliny potřebovat nebudou. Nejlépe chutná vlastní sklizeň! Už se těšíte? 

Krásné květiny

Jaké rostliny na balkon? Už jsme nasytili žaludek, nyní potěšíme oko. Zaměřte se na výběr květin, které slunce a teplo přímo milují. Skvěle se bude dařit například muškátům, velkou parádu ale nadělají také pelargonie, petúnie nebo surfinie. Také letničky v podobě lobélií, gazánií nebo slunečnic dokáží vytvořit z prostoru krásnou letní zahrádku. Chctete spojit příjemné s užitečným? Pořiďte si lichořeřišnici, krásnou květinu, kterou si můžete nakrájet do letního salátu jako zeleninu. 

Jižně orientovaný balkón, to je doslova ráj. Obklopte se zelení a relaxujte. Pro jaké rostliny nebo bylinky se nakonec rozhodnete vy?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pokojové rostliny pro začátečníky. Jsou odolné i nenáročné

Jedovaté rostliny, které nejsou vhodné do domácnosti s malými dětmi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *