3 tipy, jak mít pod kontrolou rodinný rozpočet

Jak mít pod kontrolou rodinný rozpočet? Udržet peníze se v dnešní době zdá jako nadlidský úkol. Poradíme vám, jak to dokázat. Tyto 3 triky fungují už po celé generace. 

Přiznejte si realitu

Vidíte v televizní reklamě šťastnou rodinku, jak si užívá v exotice u moře? Ze všech stran se na vás valí informace, že pokud nebudete mít nejnovější parní hrnec, vaše kuchařské umění se bude rovnat nule? Přiznejte si své limity a rovnou si naordinujte jiný program, než jsou klamavé televizní spoty. I to je způsob, jak mít pod kontrolou rodinný rozpočet.

Buďte si jisti, že mnoho lidí by dalo bůhvíco za to, aby se měli alespoň jako vy. Přiznejte si, že letos se do exotiky nepodíváte, a zaměřte se na to, co vám dělá radost. Stůjte oběma nohama na zemi. 

Hoďte si to na papír

Vydejte se cestou, která nikdy nezklame: po dobu jednoho měsíce si pište všechny příjmy a výdaje. Od výplaty k výplatě zaznamenávejte každý nákup, každou složenku. Jak jste na tom? Vidíte nějaké místo pro zlepšení?

Každý měsíc počítejte i s nečekanými výdaji. Narozeninové dárky pro příbuzné, poruchy domácích spotřebičů, příspěvky na školní pomůcky. Vždy by vám mělo zbýt dostatek peněz, abyste mohli alespoň malou část uložit „pro strýčka příhodu.“

Kalendář vše hlídá

Není nic horšího, než nezaplacená složenka, která se potuluje někde v koutě. Nikdo z nás si nepřeje platit drahé částky pramenící z nedbalosti. Máte měsíční výdaje? Zaneste je do kalendáře. Víte, kdy vám má vypršet STK na vaše auto? Měsíc dopředu to mějte zapsáno v kalendáři. A co pojistky na auto a na domov? Vše mějte pod kontrolou, abyste kromě návštěv zubaře mohli mít přesný přehled i v rodinných financích. 

Pokud zrovna prožíváte finančně hubenější období, dělejte si skutečně malé radosti. Nebojte se, i ty větší přijdou. Pečlivě si na ně spořte a skládáním korunky ke korunce se brzy dočkáte vysněného cíle. 

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Půjčka v rodině jako samozřejmost? Raději velmi opatrně

Jak si přivydělat v pohodlí či blízkosti domova? Přečtěte si tyto 4 možnosti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *