Velký jarní úklid je tu! Jak na něj?

A je to tu, každoroční jarní úklid je v plném proudu. Jaro máme za dveřmi a velký jarní úklid před nosem. Od Vánoc je náš domov naplněn novými věcmi, které utlačují ty staré a všude se nám něco kupí. Jednoduše, jarní úklid je nutností. Jenže co dělat, když se nám nechce? Jak takový úklid urychlit? Nejdříve byste si měli stanovit cíle a ty jednoznačně dodržet. Úklid si rozvrhněte a začněte jednou místnosti, nelítejte z místnosti do místnosti. Můžete začít například ložnicí, poté obývací pokoj, kuchyně, jídelna a předsíň.  

Krok jedna – vyleštěte okna

První jarní hřející sluníčko odhalilo veškeré nečistoty na oknech a jejich rámech. Po zimě jsou okna velmi znečištěná, rámy jsou uvnitř černé a vy byste je měli co nejrychleji vyčistit. Doporučujeme si na mytí oken vyhradit den, kdy nesvítí slunce. Pokud začnete mýt okna tehdy, když svítí slunce, jeho paprsky mokrá okna rychle vysuší a vzniknou tak nevzhledné šmouhy. Doporučujeme nejdříve začít rámem. Vysajte je a vytřete černé usazeniny. Možná budete muset použít i špejličky do uší na hůře přístupná místa. Poté se vrhněte na čištění okna. Nezapomeňte ani na žaluzie a záclony.

Skříně a komody

Vykliďte i skříně a komody. Vytřiďte staré oblečení a klidně jej prodejte nebo věnujte charitě. Našli jste ve skříni svetr, který jste již rok neměla na sobě? Vyhoďte jej a nenechávejte ho ani na doma, protože oblečení na doma máte jistě dostatek, máme pravdu? Řiďte se následovně: To, co jste neměli více než rok na sobě, dejte pryč. 

Ukliďte podlahy

Mimo oken a skříní se také zaměřte na podlahy, to znamená i za komodou a skříněmi, každý roh. Možná byste mohli využít vodní vysavač, který dokonale vyčistí spáry a jiná místa. Pokud jej nemáte, nevadí. K mytí podlah, i těch plovoucích, použijte ocet a jar. 

Zpět k šatníku

V předsíni vám visí kabáty, zimní bundy, zateplené kalhoty, sněhule a jiné. V tomto období jistě nebudete potřebovat zimní oblečení. Vyperte bundy, vyčistěte kabáty a dokonale je uskladněte pro příští rok. Můžete použít pytle s věšáky či vakuové pytle, záleží, z jakých materiálů vaše oblečení je. Schovejte zimní oblečení před prachem i moly. Nezapomeňte na boty, které se po zimě musí vyčistit od soli. Po vyčištění je nakrémujte, nechte vyschnout, vydezinfikujte vnitřek, vycpěte novinami a uložte do krabic do skříně. 

Skříňky v kuchyni

Bude třeba vytáhnout zbytky mouk, zbytky těstovin, rýže a jiných sypkých produktů. Vytřete police a prošlé potraviny vyhoďte. Vydrhněte sporák i troubu, ke které samozřejmě patří i veškeré vnitřní mřížky. Ty namočte do roztoku s vodou, octem a jedlou sodou. Nezapomínejte otřít linku, kávovar a veškeré police. 

Foto: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak rychle uklidit byt. Nestravte tím celé odpoledne!

Hygge styl je vyjádřením lásky k pohodě a hřejivému domovu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *