Kde a jak můžete ušetřit? Možností je spousta

Vaše výplata je stále stejná, ale ceny produktů včetně jídla neustále rostou? Počítáte každou korunu nebo šetříte na dovolenou či auto? Máte pocit, že zbytečně utrácíte? V dnešním článku se podíváme, jak a kde můžete ušetřit a také, jak kontrolovat své výdaje.

Kontrola výdajů

Na úvod se podíváme, jak kontrolovat své výdaje a mít přehled, za co utrácíme. Většina lidí, nemá představu, jakou měsíční částku mají v sekci výdajů, jsou schopni odhadnout nutné výdaje, například telefon, pohonné hmoty, nájem a elektřina. Menší část lidí zná i své výdaje za jídlo, zábavu a další zakoupené produkty, ale málokdo má přesný přehled o svých výdajích. Jedna Coca cola zakoupená na benzinové pumpě velký rozdíl neudělá, ale pokud pravidelně pijete plechovku za 25,- Kč, měsíčně to hodí už značnou částku.

Hlídat si své výdaje je proto klíčem k šetření, po uplynulém měsíci můžete udělat takzvanou “revizi výdajů” a zjistit, jaké výdaje byly zbytečné, které můžete v následujícím měsíci vynechat a tím pádem ušetřit.

Jak výdaje kontrolovat?

Doporučuji pořídit sešit určený výdajům, případně v telefonu v poznámkách zaznamenávat své výdaje. Do záznamníku výdajů pište opravdu veškeré výdaje, nezapomínejte a neodpouštějte si levné položky, které v součtu udělají velký rozdíl.

Kde a jak ušetřit?

Největší výdaje se nejčastěji vztahují na pohonné hmoty, nákup potravin a nákup drobností (káva, nápoje, žvýkačky a další drobnosti).

Prvním tipem je, nekupovat zbytečné věci, drobnosti, které Vám nedají žádnou přidanou hodnotu. Místo každodenního nákupu litrové Coca coly si raději připravte svou vlastní vodu, která bude nejen levnější (téměř zadarmo), ale také zdravější. Při nákupu potravin sledujte ceny a vybírejte kvalitní, ale levnější produkty. Možná se budete divit, že i mezi levnějšími potravinami naleznete mnohdy daleko kvalitnější a výživnější potraviny.

Pokud je zrovna období jara až léta, zeleninu a ovoce pěstujte a své zahradě (pokud vlastníte dům či zahradu). Nakupujte pouze takové potraviny a suroviny, které zkonzumujete a které nevyhodíte, lidé často kupují zbytečné potraviny nebo zbytečně velké množství potravin, které nemají šanci sníst do termínu expirace. Místo auta, pokud je to možné, zařazujte kolo nebo chůzi a uvidíte, kolik peněz ušetříte za naftu či benzín.

Možností a oblastí, kde ušetřit je celá řada, proto hledejte možnosti, jak si snížit výdaje.

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

OSVČ a ošetřovné za únor: Kdy, kam a kdo může žádost podat?

3 tipy, jak mít pod kontrolou rodinný rozpočet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *