Pylová sezona je tu! 5 způsobů, jak vyzrát na alergii

Každý z nás miluje jaro. Je krásné počasí, ale zároveň není úmorné horko. Květinky kvetou, vše se zelení, chystáme zahradu pro pěstování plodin, posezení s přáteli či rodinou u grilu, jednoznačně jaro milujeme všichni. A kdo jej nemá rád, je alergik! Rýma, zarudlé oči, neustálé svědění a kýchání, kdo by o takové potíže stál? Naštěstí ale existují způsoby, jak tuto nepříznivou pylománii a její příznaky zmírnit. Jak na alergii vyzrát?

Nejhorší na té ukrutné a neoblomné alergii je, že nemusíte vyrážet ani nikam na pole či do divoké přírody, abyste vyzkoušeli sílu pylu. Svědění očí, vodnatá rýma, ale i ucpaný nos patří mezi nejčastější příznaky pylové alergie. Pokud je taková alergie ignorovaná, může se rozvinout v astma, a to jistě nikdo z nás nechce. 

MUDr. Lucie Valešová radí

Podle doktorky Valešové je na místě, abyste co nejvíce omezili kontakt s pyly. V nejvyšší pylové sezoně doporučuje, co nejméně vycházet ze svého domova. Pokud jdete ven, měli byste se poté převléci, oblečení vyprat a osprchovat se. Také není odvěcí sledovat pylové zpravodajství. To vám prozradí, kdy a kde je největší pylová koncentrace alergenu. Z naší zkušenosti pro alergiky doporučujeme, abyste chodili na procházky po dešti. Koncentrace pylu ve vzduchu není tak vysoká. 

Někdy jsou léky jediné, co pomůže

Krásné počasí, teplý vzduch, hřející slunce – jen málokdo chce být doma zavřený jako v karanténě, i alergik. I pokud žijete ve městě, kde je alergenů mnohem méně, jednoduše se jim nevyhnete. Ve městech bývají velmi často břízy, ale i takový jitrocel, který se vyskytuje v parcích. Proto bude ideální sáhnout po lécích. Nezapomeňte léky – antihistaminika užívat s dostatečným předstihem. Také je vhodné před pořízením léků navštívit alergologa, ten vám poradí, které léky pro vás budou ideální. Navíc může doporučit či předepsat levnější.   

Konvičkování

Znáte konvičkování? Jedná se o výplach nosu, který pomůže odstranit usazené částečky pylu vyvolávající alergickou reakci. Tudíž nosní konvička zvaná néti vám může z velké části pomoci. Použití vypadá složitě, ale věřte, že i pětileté dítě tuto techniku zvládne. K tomuto kroku se používá vlažná voda a trocha soli, nejlépe však mořská sůl. 

Jak na alergii? Častěji převlékejte lůžko

Možná si nyní budete ťukat na čelo, ale alergikům se doporučuje, aby své ložní prádlo měnili každý týden. Ačkoli se tato činnost může jevit jako otrava, věřte, že vám uleví od nepříjemných příznaků. Když otevřete okno, částečky pylu vám doletí až na ložní prádlo. A to i tehdy, pokud máte v oknech sítě. Doporučujeme ložní prádlo prát jednou týdně na 60 °C a pokud máte možnost, rozhodně povlečení strčte usušit i do sušičky. Tímto způsobem se nejlépe zbavíte pylových zrn. 

Bylinky, které mírní příznaky

Nejen výše zmíněné způsoby vám pomohou zmírnit příznaky alergií, mohou pomoci i obyčejné bylinky, které si navíc můžete vypěstovat či nasbírat ve volné přírodě. Mezi oblíbené bylinky patří měsíček lékařský, který zmírňuje příznaky alergie, léčí astma a blahodárně působí na játra i žlučník. Další bylinkou je ostropestřec mariánský, jalovec, černý rybíz a echinacea.

FOTO: Pixabay

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak bojovat nejen s jarními alergiemi

Obyčejné nachlazení si nepleťte s chřipkou. Jak mu zabránit?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *